Autogén tréning
Az autogén tréning (AT) egy olyan Heinrich Schultz német pszichiáter nevéhez fűződő relaxációs módszer, amely a külső ingerek és belső gondolatok kizárásával a relaxáció nyújtotta önmegfigyelés lehetőségét megteremtve a testi érzékelésre való passzív koncentráción alapul.
Az AT előnye, hogy a 6 alapgyakorlat – elnehezedés, átmelegedés, szív-, légzés-, és hasgyakorlat, homlok hűvösödése – relaxációs terapeuta segítségével könnyen elsajátítható, majd a rendszeres gyakorlás eredményeként később szinte bárhol, bármikor önállóan végezhető. (Már maga az autogén elnevezés is ezt hangsúlyozza, annyit tesz: „önerejéből való”).
Mindenkinek érdemes tehát megtanulnia, aki egy olyan hatékony fegyvert szeretne birtokolni, amellyel felveheti a harcot a mindennapok okozta szorongással és stresszel szemben.
Az autogén tréning a stressz negatív hatásainak csökkentésén túl számos további jótékony hatással bír:
- segíti a kikapcsolást, feszültséget old, ezáltal pár perc alatt is (akár ebédszünetben) felfrissülést eredményez;
- elősegíti a mindennapi működéshez elengedhetetlenül szükséges nyugodt alvást;
- javítja a koncentrációt, ezáltal jótékonyan növeli a teljesítményünket;
- fejleszti a kreativitást, problémamegoldó készségünket;
- segíti az önreflexiót, fejleszti az önszabályozást;
- növeli lelki teherbírásunkat, így segítve egy-egy nehezebb élethelyzet okozta elakadásaink leküzdését;
- fejleszti a betegségekkel való megküzdés képességét;
- végül egyéni célformulák alkalmazásával segít a nem kívánatos, akár betegségkockázatot jelentő viselkedésmódok megváltoztatásában, ezáltal szerepe kiemelten fontos egészségünk megőrzése, fejlesztése, de akár a pánikprevenció területén is.
Az autogén tréning elsajátítására 12-15 alkalom elegendő, amelyre lehetőség kínálkozik mind egyéni, mind csoportos keretek között.
Az autogén tréning csoportok indulásáról a megadott elérhetőségeken tájékozódhat.