Női egészségpszichológia
Egészségünk a legnagyobb kincsünk. Ennek ellenére úgy viszonyulunk hozzá, mint sok más egyébhez az életben: amíg megvan, nem becsüljük igazán, ha viszont kezd megromlani, rögvest értékessé válik. Pedig megérdemelné, hogy jobban figyeljünk rá.
“Testünk nyelve a betegség”, szokták bölcsen emlegetni, s bár elsőre közhelynek tűnik, a mondás attól még igaz. Nem kellene azonban megvárnunk, hogy bármilyen betegség teljesen elhatalmasodva rajtunk ledöntsön bennünket a lábunkról. Érdemes lenne már az apróbb tünetekre (akár az álmokra és megérzésekre) is odafigyelni, hiszen nem értheti meg őket más, csakis mi magunk.
Különösen aggódásra adhatnak okot a nőgyógyászati betegségek, legyen szó gyulladásokról, jó- vagy rosszindulatú elváltozásokról, a hormonrendszert is érintő (pl. PCOS) vagy fájdalommal járó (pl. endometriózis), a női nemi működést direkt vagy indirekt módon befolyásoló betegségekről. A külsőt is érintő változásokkal járó betegségek esetében ugyanis felmerül a társadalom nőiességgel kapcsolatos normáinak való megfelelés kérdése is, ami könnyen szorongáshoz, csökkent önértékeléshez, negatív testképhez, végső soron pedig szociális izolációhoz vezethet.
A betegségeken túl a nőiségünket, nemi szerepünket érintő egyéb nehézségekkel is szembesülhetünk életünk során, melyek életciklusainktól függően változnak is. Reproduktív életkorban esetleg a meddőség, később a klimax, illetve a menopauza okozta kellemetlenségek keseríthetik meg a mindennapjainkat. Legyen szó bármelyikről, mindig érdemes átgondolnunk az aktuális életszakaszunkkal járó változásokat, az ezzel kapcsolatos félelmeinket, valamint azt, hogy vajon mi okozza életünkben az elakadást. Néha elegendőnek bizonyulhat néhány belső kérdés tisztázása, s máris minden visszaáll a régi-új kerékvágásba, hogy aztán életünk nyugodtan haladhasson kitaposott medrében tovább…
Akadhatnak azonban olyan helyzetek is, amikor komolyabb önvizsgálat szükséges ahhoz, hogy képesek legyünk elengedni időközben feleslegessé, vagy éppen funkciótlanná vált dolgainkat. Ha ugyanis nem tudunk a saját döntésünkből fakadóan kicsit elgondolkodni, s főként változtatni, úgy szervezetünk parancsol könyörtelenül megálljt a számunkra. Ezt megelőzendő segítségünkre lehet az aktuális egészségügyi problémák átbeszélése, átkeretezése, valamint némi okfeltárás is szükség szerint szakember bevonásával.
Ezen túlmenően sok különböző befelé fordulást és önreflexiót megkövetelő pszichológiai módszer – mint például a stresszkezelés témakörnél említett autogén tréning és relaxációs-imaginációs technikák – állnak rendelkezésre, amelyek elsajátítás után önálló mankót jelenthetnek számunkra testünk jelzéseinek értelmezésében. Ha összeszedjük magunkat, és szánunk időt, s energiát az elsajátításukra, azt testi-lelki összhangunk fogja koronázni elismerésképpen.
A női egészségpszichológia témakörében született a „Mit üzen a testünk?” című cikksorozat, mely az Intima.hu női egészségportálon olvasható.