Stresszcsökkentés, stresszoldás
A stressz életünk szerves része. Online világunk rabságában állandó készenlétben élünk, rohanunk egyik helyről a másikra, néha irreális határidők szorításában igyekszünk a mindennapok kihívásainak megfelelni.A stressz mindamellett szervezetünk természetes, egyúttal hasznos válaszreakciója: figyelmeztet a veszélyhelyzetekre, mobilizálja erőforrásainkat; túlzott mértékben azonban hatása blokkoló, így gátolja a teljesítményünket.
Mindezzel együtt is életünk stressz nélkül sokkal unalmasabb lenne. Miatta rohanunk szívdobogva az első randevúra, vagy éppen az oltár elé, s neki köszönhető az oly jól ismert „csipetnyi izgalom, sóhajnyi borzongás” érzése. Kéretlen útitársunk ő születésünktől a halálunkig: jelen van minden kiemelkedő, változást jelentő életeseményünknél, legyen szó házasságról, válásról, betegségről, új munkahelyről, vagy éppen a nyugdíjazásunkról.
„Kis mértékben orvosság, nagy mértékben méreg”: bizonyos fokig mobilizál, túlzott és tartós jelenléte azonban ártalmas, szervezetünk végső energiatartalékait is felemésztve végül teljesen kimerül. Negatív hatásai sokfélék: okozhat magas vérnyomást, cukorbetegséget, fejfájást, álmatlanságot, de megmutatkozhat depresszió, szorongás, pánik vagy szexuális problémák formájában is. Semmiképpen sem érdemes megvárni, amíg felettünk elhatalmasodva szívinfarktust, alvás- vagy pánik zavart okoz. Mivel azonban életünkből kizárni nem tudjuk, csak a vele való minél hatékonyabb megküzdés marad.
A stressz negatív hatásainak csökkentésére, stresszoldásra, egyúttal stressztűrő képességünk javítására többféle módszer kínálkozik. A relaxációs módszerek, mint az autogén tréning és a mindfulness ezek között is kiemelkedő eredményességgel alkalmazhatók.