Szexuális funkciózavarok
„A szex szerelem nélkül csak üres szenvedély, ám az üres szenvedélyek között a legjobb”– hangzik Woody Allen frappáns összegzése.
Ám nem csak hogy a legjobb, hanem a legsokoldalúbb is. Amellett, hogy a gyermeknemzés elsőszámú módszere, erősíti a párok közti kötődést s mélyíti az intimitást. Máskor izgalmas kalandozásra hív, így fűszerezve életünket játékos kihívásokkal. Lapjainkat jól keverve ilyen-olyan előnyökhöz juthatunk általa, de használhatjuk puszta hatalmunk demonstrálására is. Kétségkívül egyike a legkellemesebb stressz- és feszültségoldóknak, egészségünkre gyakorolt jótékony hatásai pedig elvitathatatlanok. Végül a szex önértékelésünk legérzékenyebb mércéje is: a pozitív megerősítések önbizalmunkra építően, míg a negatívak rombolóan hatnak. Keményebb hasonlattal élve fogalmazhatunk úgy is, hogy míg a gyász a halál, addig a szex maga az élet. Férfiasságunk vagy nőiességünk zálogaként azt hirdeti: még kellek a másik nemnek, még érek valamit a „piacon” férfiként vagy nőként. Nem meglepő tehát, hogy ha szexualitásunk csorbát szenved, úgy nemcsak frusztráltak maradhatunk, hanem törékeny önértékelésünk is könnyen darabjaira hullhat. Éppen ezért, ha csak átmeneti nehézségről van is szó, megéri vele foglalkozni.
De miről is beszélünk tulajdonképpen, amikor szexuális funkciózavarokat említünk? Masters és Johnson (1966), valamit Kaplan (1976) elméletei nyomán született meg a szexuális aktus testi válaszreakciók alapján történő felosztása, mely szerint végül a vágy, az izgalom, a tetőzés, az orgazmus, valamint az oldódás fázisai kerültek megkülönböztetésre. A szexuális funkciózavarok a fázisok valamelyikéhez kötődnek, így a gyakorlatban elsőként szexuális vágyunk csökkenésével vagy hiányával szembesülhetünk. Talán ennél is hervasztóbb, ha a vágyunk megléte mellett valamely oknál fogva – érezhetően vagy látványosan – az izgalmunk hagy alább. Nem kevésbé frusztráló, ha többszöri próbálkozás után sem sikerül eljutnunk a csúcsra. Végül szó szerint is a legfájóbb, ha a vágyott öröm helyett fájdalmat tapasztalunk meg, ami érthető módon a szexuális helyzetek teljes elkerülését vonhatja maga után.
Nem újdonság, hogy férfiak és nők a szexuális funkciózavarok terén is különböznek. A férfiaknál az erekciós zavar viszi el a pálmát a zavarok között, a korai ejakuláció a második helyen foglal helyet, majd a dobogó harmadik lépcsőjén (akár az előbbi kettő következményeként) a hipoaktív szexuális vágyzavar található.
A nőknél ezzel szemben a funkciózavarok sokkal inkább egymás átfedéseként – a szexuális érdeklődés és készenlét zavara gyakorta együtt – jelentkezhetnek, míg a női orgazmus zavar sokszor éppen a partner túlzott teljesítménykényszere miatt férkőzik be alattomosan a hálószobák falai közé.
Bonyolítja a helyzetet, hogy a zavarok gyakran kéz a kézben járnak, vagy akár idővel az egyikből alakul ki a másik. Mindegyiknek több oka is lehet, s persze az sem mindegy, hogy a probléma születésünktől fogva fennáll-e, vagy netán valamely esemény kapcsán mintegy másodlagosan üti fel a fejét. Tovább árnyalja a képet, hogy jelen lehet általánosan, partnertől függően, de jelentkezhet kizárólag speciális helyzetekhez kötődően is.
A többségitől eltérő szexuális orientáció, és nemi identitás kérdései még tovább színezhetik a funkciózavarok egyébként is széles palettáját, ám ezek külön témakörként érdemelnek említést.
Végül ne feledjük, hogy a szex – többnyire – páros játék. A szexuális funkciózavarok negatív hatásai az egyén mellett a partnert is érintik. Az erekciós zavar nemcsak a férfi, hanem a partner önértékelését, később szexuális vágyát is megtépázza. Nincs annál lelombozóbb a női vágyra nézve, ha egy nő azt éli meg, hogy a partnere nem találja eléggé vonzónak. A helyzet persze fordítottan is fennállhat: a női érdeklődés és készenlét hiánya, vagy esetleg a fájdalomtól való félelem ugyanígy lehet a férfiaknál erekciós zavar okozója. Tovább tetézheti a bajt, hogy a zavarok miatt kialakuló szexuális elégedetlenséget, és az egyénileg kialakított gyakorta téves hipotéziseket a partnerek nem beszélik meg egymással, ami mindegyikük frusztrációját növelve akár odáig fajulhat, hogy a pár végül a testi érintkezés minden formáját kerülni fogja. A negatív élmények pozitív megerősítés hiányában sajnos nagyon gyorsan kondicionálódnak, így a gyors és hatékony segítség ennél a problémakörnél kiemelt fontossággal bírhat.
Nagymamáink jól bevált tanácsát idézném szimbolikus célzattal: „Ha a foltos ruhát hamarjában kimossuk, a foltot, legyen az bármilyen csúnya is, teljesen el tudjuk tüntetni. Ám ha késlekedünk, s beleszárad a ruhába, bizony örökre nyoma marad.” Ne habozzunk hát segítséget kérni!
Az egyéni önértékelés és a párkapcsolati harmónia megóvása mellett a szexuális funkciózavarok okozta szorongás és depresszió megelőzése szintén kiemelten fontos, bár utóbbiak akár okozói is lehetnek a szexuális nehézségeinknek. Ne feledjük: az egészséges szexuális élet nyújtotta örömhöz mindenkinek joga van. Mindössze annyi a dolgunk, hogy merjünk érte tenni, akár szakember segítségét kérve…
A szexuális funkciózavarok témakörét boncolgatja a Szexuális dilemmáink című cikksorozat, mely az intima.hu női egészségportálon elérhető.